Özgür Özer

Junior full stack developer

PS4 Joystick'ini OS X'te Kullanma

Şu PS4 joystick’ini Mac’te de kullanabilseydim ne iyi olurdu diyenlerdenseniz size güzel bir haberim var. Joystick Mapper isimli Mac uygulaması sayesinde joystick’imizin tuşlarını dilediğimiz gibi özelleştirebilir, joystick deneyimini Mac’te de yaşayabiliriz.

Joystick’i Mac ile Eşleştirme

Joystick üzerindeki PS ve Share tuşlarına, light bar’daki ışık yanıp sönmeye başlayıncaya kadar aynı anda 3-4 saniye basılı tutuyoruz.

Mac sistem ayarlarından Bluetooth’a giriyoruz ve Wireless Controller cihazının yanında beliren Pair butonuna tıklayıp joystick’i bilgisayarla eşleştiriyoruz.

Eşleştirme esnasında sorun çıkarsa /Library/Preferences/com.apple.Bluetooth.plist dosyasını silip bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra tekrar deneyebiliriz.

Joystick Mapper

Joystick’i Mac ile eşleştirdik ama bu şekilde hiç bir işimize yaramaz. O yüzden buraya tıklayarak App Store’dan Joystick Mapper programını indiriyoruz.

Uygulamayı ilk açtığımızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor karşımıza. Add a new preset… butonuna basıyoruz.

Name kısmına yapacağımız ayarları anlatan bir konfigürasyon ismi giriyoruz ve Add a new joystick. diyoruz. Oynadığımız birden fazla oyun varsa karışıklık olmaması için her bir konfigürasyona o oyunun ismini verebiliriz.

Joystick otomatik bir şekilde ekleniyor. Artık tuş ayarlamalarına geçebiliriz. Add a new bind. diyoruz.

Burada yapacağımız şey oldukça basit. Soldaki scan butonuna tıklıyoruz.

Ve 5 saniye içerisinde joystick’imizden ayarlamak istediğimiz tuşa basıyoruz.

Şimdi de joystick’imizden seçtiğimiz tuşun bilgisayarda nasıl davranması gerektiğini ayarlayacağız. Sağ taraftaki bölümden bir klavye harfi, mouse tıklaması veya mouse hareketi gibi istediğimiz bir seçeneği seçebiliriz.

Oyun için gerekli tüm tuşları Add a new bind. butonuna basarak teker teker ekliyoruz.

Son olarak da aktif olmasını istediğimiz konfigürasyonun başındaki kutuyu işaretliyoruz.

Bu uygulama aslında joystick’ten basılan her tuş için özel olarak ayarlanan bir klavye harfi veya mouse hareketi tetikleme işlemi gerçekleştirdiği için, oyun oynamak dışında farklı amaçlar için de kullanılabilir..