Özgür Özer

Junior full stack developer

Ücretsiz 16 GB Dropbox Alanı Kazanma

Dropbox şüphesiz ki bulut depolama platformları arasında en popüleri ama aynı zamanda Google Drive, OneDrive, Box, MediaFire, Yandex Disk, Mega vs. gibi rakiplerine göre en az depolama alanı vereni. Bugün Dropbox’ın free kullanıcılara verdiği 2 GB’lık alanı nasıl 18 GB’a yükselteceğimizi göreceğiz.

Dropbox, davet ettiğimiz her arkadaşımız için bize 500 MB ekstra alan veriyor. Toplamda 32 kişiye kadar davet gönderebiliyor ve 16 GB ekstra alan kazanıp toplam alanımızı 2 GB’tan 18 GB’a yükseltebiliyoruz. Ama davet ettiğimiz arkadaşlarımızın Dropbox’a üye olduktan sonra, Dropbox uygulamasını bilgisayarlarına indirip login olmaları gerekiyor. Normal şartlarda 32 farklı arkadaşımızın üye olup uygulamayı indirmesi epey zaman alabilir. Bizim o kadar zamanımız olmadığı için, etik olmayan bir yöntemle kendi kişisel bilgisayarımızda ortalama 1 saat içerisinde bu alana sahip olacağız.

Dropbox‘ta oturum açtıktan sonra Settings / Account / Invite a friend sayfasına gidiyoruz. More ways to invite your friends bölümündeki URL’i kopyalıyoruz ve hızlı erişim için yer imlerine kaydediyoruz.

Tarayıcımızda yeni gizli pencere açıyoruz.

İlk açacağımız sekme sahte email hesabı oluşturabileceğimiz email-fake.com sitesi. Bu siteyi de hızlı erişim için yer imlerine kaydediyoruz.

İkinci açacağımız sekme ise az önce yer imlerine eklediğimiz Dropbox referans linki.

Yukarıdaki resimlerin yer imleri bölümünde gördüğünüz Form Filler ise Dropbox kayıt formunu daha hızlı doldurabilmek için hazırladığım bir bookmarklet.

Form Filler

Yukarıdaki Form Filler linkini yer imlerine sürüklüyoruz.

Yer imlerini hazırladık şimdi olayın nasıl gerçekleştiğine bakalım.

  1. İlk sekmedeki email-fake.com sitesinin ürettiği sahte email adresini kopyalıyoruz.
  2. Dropbox sekmesine geçiyoruz, yer imlerindeki Form Filler butonuna basıyoruz ve bu bookmarklet bizim yerimize ad, soyad, şifre (123456) bölümlerini dolduruyor ve sözleşmeyi tikliyor.
  3. Email bölümüne ilk sekmeden kopyaladığımız email adresini yapıştırıyoruz ve ENTER tuşuna basıyoruz.

Yeni hesap başarıyla oluşturuluyor ve Dropbox uygulaması otomatik olarak bilgisayara iniyor.

Dropbox uygulaması zaten bilgisayarımızda kuruluysa yeniden kurmamıza gerek yok.

Dropbox uygulamasında oturumumuz açıksa öncelikle onu Unlink ediyoruz ve uygulamadan tamamen çıkış yapıyoruz (arkaplanda çalışmaması gerekiyor).

Oturumdan çıkış yaptıktan sonra yeni açtığımız hesapla giriş yapmayı denersek, Dropbox güvenlik önlemi olarak aynı bilgisayardan birden fazla hesaba girdiğimiz için tüm hesapların bize ait olduğunu düşünüyor ve sahtecilik yaptığımızı sanıp bize ekstra alan vermiyor.

Dropbox’ın güvenlik prosedürünü hack’leyebilmek için bilgisayarımızın MAC adresini, her bir yeni login işleminde değiştirmemiz gerekiyor. Bu sayede her defasında sanki farklı bir cihazdan giriyormuş gibi gösterip sorunsuz bir şekilde ekstra alanları alabiliriz.

MAC adresi değiştirmek için kullandığınız bir program veya yöntem yoksa OS X, Linux ve Windows’ta MAC Adresi Değiştirme (SpoofMac) isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Ortalama 1 saat içerisinde 32 sahte hesap oluşturup, 32 defa MAC adresi değiştirerek ekstra 16 GB’a sahip olabileceğiz. Zahmetli gibi görünse de boş bir zamanımızda uygulayabileceğimiz bir yöntem.

İşte tüm bu işlemler sonunda kazandığım alan.