Özgür Özer

Junior full stack developer

Mail Sunucumuz İçin Yandex Altyapısı

Kendimize ait bir domain’imiz var ve mail trafiği için sunucumuzu yormak istemiyoruz. Bugün, mail sunucumuzu ücretsiz host edebileceğimiz sayılı alternatiflerden biri olan Yandex kurumlar için mail servisini kurmayı ve kullanmayı göreceğiz.

Yandex’in bu servisi sayesinde her bir domain için 1.000 adet mail hesabına, her bir mail hesabı için de 10 gb’lık Yandex disk alanına sahip olabileceğiz. Tüm bunlara ücretsiz sahip oluyor olmamız kulağa hoş geliyor. Şimdi hemen nasıl başlayacağımıza bakalım.

İlk önce kurum.yandex.com.tr adresine girip alan adımızı başında www olmadan yazıyoruz ve Alan adı ekle butonuna basıyoruz.

Yeni bir metin belgesi oluşturup ismine 1. adımda verilen dosya adını, içeriğine ise yine aynı bölümde verilen metni ekleyip sitemizin kök dizinine yüklüyoruz. Hemen ardından Alan adının sahibini kontrol et butonuna basıp alan adına sahip olduğumuzu doğruluyoruz.

Doğrulama işleminden sonra MX kayıt düzenleme bölümüne geliyoruz. Ekrandaki MX parametlerini cPanel aracılığıyla düzenleyeceğiz.

cPanel’da oturum açtıktan sonra anasayfadaki Email içerisinden MX Entry bölümüne giriyoruz.

MX Records bölümündeki MX kaydına Edit deyip Priority bölümüne 10, Destination bölümüne de mx.yandex.net yazıp Edit butonuna basıyoruz.

Yandex sekmesine dönüp MX kayıtlarını kontrol et butonuna bastıktan sonra artık ilk mail hesabımızı oluşturabiliriz.

Burası gerekli ayarların ve mail hesaplarının oluşturulup, düzenlenebildiği kontrol paneli. Yandex.Mail’e giriş linkine basarak login sayfasına gidiyoruz.

Bilgilerimizi girip giriş yap butonuna basıyoruz.

Kişisel bilgilerimizi yazıp Kaydı tamamla diyoruz.

Artık gönül rahatlığıyla mail gönderip alabiliriz.

Eğer adres satırına mail.siteAdi.com yazıldığında otomatik olarak tarayıcının Yandex Mail giriş sayfasına yönlenmesini istersek cPanel anasayfasından Domains altındaki Advanced Zone Editor bölümüne giriyoruz.

mail.siteAdi.com şeklindeki kayda Edit deyip en alttaki CNAME bölümünü domain.mail.yandex.net şeklinde düzenledikten sonra Edit Record butonuna basıyoruz.

Artık tarayıcıya mail.siteAdi.com yazdığımızda otomatik olarak mail.yandex.com.tr/?pdd_domain=siteAdi.com adresine yönlendirileceğiz.

Son olarak Yandex mail’ın mobil uygulamaları için buraya, POP3 ve IMAP ayarları için de buraya tıklayabiliriz.