Özgür Özer

Junior full stack developer

ARC Welder ile Bilgisayarda WhatsApp Kullanma

Yakın bir zamanda Google, ARC Welder ismini verdiği bir Chrome eklentisi yayımlamıştı. ARC Welder, APK uzantılı Android uygulamalarını bilgisayarlarımızda çalıştırmamıza olanak sağlayan bir eklenti. WhatsApp dahil olmak üzere tüm Android uygulamalarını ARC Welder ile gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

WhatsApp’i aynı anda birden fazla cihazda kullanamayacağımız için bu işlemleri yaptığımızda telefonumuzdaki WhatsApp devredışı kalacak ve telefonumuzdan mesaj gönderip alamayacağız. Tekrar telefonumuza geri dönmek istersek yeniden SMS yordamıyla doğrulamamız gerekecektir.

İhtiyacımız olanlar;

  1. Tarayıcı olarak Chrome,
  2. Chrome için ARC Welder eklentisi,
  3. ARC Welder için whatsapp.apk dosyası.

Gerekli olan şeyleri hazırladıktan sonra Chrome Apps‘ten ARC Welder’ı çalıştırıyoruz ve Add your APK butonuna basıp indirdiğimiz whatsapp.apk dosyasını seçiyoruz.

WhatsApp’i tam ekran çalıştırmak için Orientation‘dan Landscape, Form Factor bölümünden de Maximized‘ı seçebiliriz ama tam ekranda kötü bir kullanıcı deneyimi yaşattığı için resimdeki gibi Portrait ve Phone deyip Launch App butonuna basıyoruz.

Telefon numaramızı girip OK butonuna basıyoruz.

Telefonumuza 6 haneli bir kod geliyor ama ARC’de çalışan WhatsApp, kodu yine ARC içerisinde beklediği için SMS ile doğrulamayı gerçekleştiremiyoruz. Bu yüzden sağdaki kalem ikonuna basıyoruz ve numaramızı yeniden girip CALL ME diyoruz.

Birkaç saniye içerisinde gelen aramadan doğrulama kodumuzu öğreniyoruz ve giriş yapıyoruz.

Artık normal bir şekilde yazışabilir, ses, resim veya yer imi gönderip alabiliriz.

WhatsApp Web

ARC’de çalışan WhatsApp’in gerçek bir Android cihazında çalışan WhatsApp’ten çok fazla farkı olmadığı için WhatsApp’i web üzerinden de kullanabiliriz. Bunun için web.whatsapp.com adresine gidiyoruz ve ekranda oluşan QR kodunu telefonumuzla çekiyoruz. ARC içindeki WhatsApp’ten WhatsApp Web‘e basıyoruz ve az önce telefonumuzla çektiğimiz QR kodunu bilgisayarımızın kamerasına tutup ARC içindeki WhatsApp’e gösteriyoruz.

Kod algılandıktan sonra web.whatsapp.com’un yenilendiğini görüyoruz. Artık WhatsApp Web üzerinden de konuşabiliriz.